2019 Competition

The 2019 Competition was held at S Lawrence, Towcester, NN12 6YY on 28th September. Judges Paul and Kate Flavell.

Teams representing Sheffield, Nottingham University, Melbourne, Leicester, Towcester, Cambridge and Welsh Colleges took part. The test piece was 216 Little Bob Maximus.

23456 W M B H
23456 s – x 2*

x=18. 2*=sb.

The teams in order of ringing

Teams shown back row, middle row, front row left to right

Melbourne – 3:17 65% 4th

12 – Tim Peverett
11 – Christian Peckham (C)
10 – Roy Meads
9 – Pete Hawcock
8 – Terry Asthill
7 – Rachael Peckham
6 – Tony Lees
5 – Chris Field
4 – Jenny Ace
3 – Jane Boden
2 – Martin Whiteley
1 – Maggie Whiteley

Towcester – 3:22 63% 3rd

12 – Richard Wolfgang
11 – Stephen Penney (C)
10 – Roger Haynes
9 – Iain Scott
8 – Roger Lawson
7 – Chris Ridley
6 – Lydia Parkes
5 – James Mort
4 – Rose Horton
3 – Susan Healy
2 – Fiona Hartley
1 – Rhiannon Meredith

Leicester – 3:17 50% 2nd

12 – Mark Pendry
11 – Andrew Preston
10 – Tim Peverett
9 – Terry Asthill
8 – Paul Mason
7 – Dave Carling
6 – Angela Preston
5 – Robert Watson
4 – Nicky Carling
3 – Alison Godfrey
2 – Jen Ace
1 – Howell Williams (C)

Sheffield – 3:09 73% 6th

12 – Stephen Hall
11 – Simon Reading (C)
10 – Claire Roe
9 – Judith Reading
8 – Pete McCoy
7 – Nick Parkes
6 – Ben Newsam
5 – Ed Mottershead
4 – Linda Pelc
3 – Mandy Freeman
2 – Sue Hall
1 – John Thorpe

Nottingham University (NUSCR) – 3:16 38% 1st

12 – Alistair Smith
11 – Paul Mason
10 – Matthew Jones (tno)
9 – Christian Brown
8 – Emily Hall
7 – Leah Wignell
6 – Andrew Wignell
5 – Roger Lawson
4 – Emma Jones
3 – Christopher Field
2 – Simon Telford
1 – Tim Poole (C)

Welsh Colleges – 3:08 67% 5th

12 – Richard Wolfgang
11 – Stephen Penney (C)
10 – Roger Haynes
9 – Iain Scott
8 – Roger Lawson
7 – Chris Ridley
6 – Lydia Parkes*
5 – James Mort
4 – Rose Horton
3 – Susan Healy
2 – Fiona Hartley
1 – Rhiannon Meredith

See news page for judges’ comments.

*The only current member of NUSCR. The winning team consisted of Alumni.