The Inaugural (2018) Competition

The inaugural competition for the Robert B Smith Trophy was held on Saturday 22nd September, 2018, at Ss Michael and Mary, Melbourne, DE73 8JH.

Judges were Alistair Smith and Tim Poole. Chairman on the day was Tim Peverett

Test piece was Grandsire Cinques – two bobbed courses with single at halfway and end.

Beer was available from the Welbeck Abbey Brewery.

The teams in order of ringing

Teams shown front row left to right, back row left to right

Macclesfield – 3:26 88% 4th


1 Anne Orme, 2 Sarah Jacot, 3 Christine Bradley, 4 Philippa Stoker, 5 Nina Brannon, 6 Kath Hinchliffe, 7 James Hibbert, 8 Mark Jacot, 9 Mel Curwen, 10 Andrew Mayes, 11 Jeff Brannan, 12 Stephen Aldridge

York – 3:13 86% 5th


1 David Hull, 2 Alex S Riley, 3 Alison L Edmunds, 4 Gail Cater, 5 Catherine Riley, 6 Eleanor H Blacklock, 7 Luke S P Riley, 8 Roger S Riley, 9 Iain J Anderson, 10 Patrick W J Deakin, 11 Andrew I Blacklock, 12 Ewan G A Hull

Birmingham Cathedral – 3:22 90% 3rd


1 Michael G Dodson, 2 Graham R Kelly, 3 Christine Mills, 4 Daniel T Calvert, 5 D Rose W Horton, 6 Janet A Horton, 7 Richard J Andrew, 8 Matthew J King, 9 James P Ramsbottom (C), 10 Alexander P Frye, 11 Jonathan B Townsend, 12 Philip A Ramsbottom

Leicester – 3:22 90% 2nd


6 Terry Astill, 5 Luke Groom, 4 Andrew Higson, 3 Angela Preston, 2 Stephanie Warboys, 1 Howell Williams, 7 Jo White, 8 Michael Davidson, 9 John Warboys, 10 Chris Rudge, 11 Mark Boylan, 12 Andrew Preston

Reading – 3:13 81% 7th


1 June D Wells, 3 E John W Manley, 2 Sophie L Martin, 4 John E Wells, 5 Josie S Irving, 7 Thomas R Sherwood, 7 Joanna E Knight, 8 James M Champion, 9 Peter R Ellis (C), 10 D Giles Winter, 11 Colin G Newman, 12 Stuart F Gibson

Sheffield – 3:16 83% 6th


1 Judith M Reading, 2 Susan G Hall, 3 Stephen J Hall (C), 4 Deborah L Blagden, 5 Colin Aked, 6 Joseph E T Waters, 7 Caroline J Brash, 8 Nicholas J Parkes, 9 Simon G Reading, 10 Patrick W J Deakin, 11 Christopher M Bennett, 10 Tony Laughton

Melbourne Reserves – 3:25 (fired out) 8th


1 Alison Molyneux, 2 Susan Hall, 3 Jane Boden, 4 Angela Preston, 5 Christine Langton, 6 Chris Field, 7 Richard Chamberlain, 8 Emily Hall, 9 Luke Groom, 10 Maggie Whiteley, 11 Martin Whitely (C), 12 Andrew Preston

St Oulton (Little Eaton) – 3:30 92% 1st


1 Paul Jopp (C), 2 Tim Davis, 3 John Heaton, 4 Graham Haywood, 5 Ruth Jopp, 6 Sue Wolfgang, 7 Fred Pearson, 8 Malcolm Turner, 9 Richard Wolfgang, 10 Stuart Hutchieson, 11 Andrew Ogden, 12 Simon Humphrey

See news page for judges’ comments.